Najčastejšie otázky ohladom prsných implantátov

Mnoho žien zvažuje prsné implantáty ako možnosť, ako si zväčšiť prsia. Spoznajte odpovede na najčastejšie otázky, ktoré Vás môžu v tomto smere trápiť.

Môžu silikónové implantáty ohroziť množstvo a kvalitu materského mlieka?

Silikónový gél implantátu je chránený púzdrom, a ak implantát nepraskne, silikón sa nemá ako do materského mlieka dostať. K takýmto mimoriadnym situáciám, kedy implantát naozaj môže prasknúť, patrí okrem extrémne silného nárazu či ataky ostrým predmetom niekedy aj mnohoročné opotrebovanie implantátu. Napriek tomu nie je dôvod na paniku, lebo aj vytekajúca silikónový gél zostáva najprv vo vrecku okolo implantátu a do organizmu by začal presakovať až po dlhej dobe, v poriadku mesiacov až rokov. Uvoľnený silikón sa zadržiava v lymfatických uzlinách, vážne zdravotné komplikácie nespôsobuje, ale samozrejme by bolo treba poškodený implantát vymeniť.

Ovplyvňujú implantáty nejako dĺžku dojčenia?

Keďže implantát nemá na dojčenie žiadny vplyv, neexistuje žiadna odporúčaná doba, po ktorú by matka mala dojčiť svoje dieťa. Žena môže dojčiť rovnako dlho s prsnými implantátmi ako aj bez nich. Záleží skôr na miere zväčšenie prsníkov pri tehotenstve a tvorbe materského mlieka a ich tiaži, ktorá môže spôsobiť rýchlejší pokles prsníkov.

Väčšina mamičiek po dojčení pozoruje isté zmeny v tvare pŕs. Ako je tomu v prípade prsných implantátov?

Je to veľmi individuálne. K zmene dôjsť nemusí. Záleží často na tom, o koľko sa prsiami počas tehotenstva zväčší. Tiež hrá úlohu elasticita kože danej ženy. Ak sa prsiami zväčší výrazne a koža nie je už dosť elastická, môže po ukončení dojčenia, kedy sa prsník následne opäť zmenší, dôjsť k jeho poklesu. K možnému poklesu navyše prispieva aj váha samotného implantátu. Laicky povedané, čím väčšia implantát, tým väčší účinok gravitácie. V takom prípade potom pomôže ďalšie plastika, kedy sa prsník modeluje, aby sa opäť pozdvihol. Výmena implantátu po ukončení dojčenia, ak je vôbec potrebná, tak zvyčajne pramení z dôvodu estetického, nie zdravotného alebo bezpečnostného.