Ako prirodzene otehotnieť?

V spolupráci s akootehotnieť.com sme pre vás pripravili rady, ako otehotnieť, ak sa nedarí.

Pravdepodobnosť otehotnenia

Pravdepodobnosť počatia, ak sú obaja partneri zdraví, je asi 1/6, tj. Pri každom pokuse jedna ku šiestim. S rastúcim vekom partnerov (matky) pravdepodobnosť klesá, u ženy po 35 roku strmšie a po 40. roku už je pravdepodobnosť otehotnenia z vlastných vajíčok malá (menšia než 1/20).

Kedy vyhľadať pomoc

Ak sa tehotenstvo nedarí dlhšie ako rok (približne 10% párov), je vhodné vyhľadať lekársku pomoc, skôr sa to považuje skôr za predčasné (ak nie je známy nejaký iný dôvod pre zásah lekára alebo ak nie je matka tlačená vekom). Prvým krokom na zisťovanie príčiny je zvyčajne spermiogram partnera. Spermiogram si možno nechať urobiť aj bez odporúčania lekára (ceny sa líšia podľa pracoviska, zhruba tisíc Sk). Ďalej môže nasledovať vyšetrenie ženy k diagnóze alebo vylúčenie neplodnosti alebo chorobou a problémov, ktoré môžu mať vplyv na počatie (hormonálne problémy sprevádzané nepravidelnú ovuláciou, syndróm polycystických vaječníkov, endometrióza, poškodenie (nepriechodnosť) vajcovodov atď.), Teda predovšetkým sa zisťuje, či žena ovuluje a či má priechodné vajcovody.

Tipy zvyšujúce pravdepodobnosť otehotnenia

  • Dobrý zdravotný stav: Ak chcete otehotnieť čo najrýchlejšie, je výhodou dobrá fyzická kondícia partnerov, preto je vhodné umiernené cvičenie alebo iná pohybová aktivita.
  • Životospráva: Je potreba nefajčiť, čo najviac obmedziť alkohol a kofeín, dopriať si pravidelný spánok.
  • Strava: Vyvážená strava je významná ako pre otehotnenie, tak pre následný vývoj plodu.
  • Psychický stav: Dobrá psychická kondícia partnerov je tiež dôležitá, najmä je potrebné sa nestresovať, ak sa úspech nedostaví hneď, nesnažiť sa za každú cenu otehotnieť čo najskôr, nepredpokladá, že sa počatie povedie hneď na prvýkrát alebo na druhýkrát, nepreháňať to so sledovaním, prepočítavaním, zháňaním prípravkov, presným plánovaním dáta a frekvencia stykov, atď.
  • Ovulácie a načasovanie: Okolo obdobie ovulácie mať styk približne každý druhý deň (v období niekoľko dní pred ovuláciou a max. 1 deň po ovulácii – spermie sú schopné oplodniť vajíčko 1-3 dni a vajíčko je schopné oplodnenia najviac 20-24 hodín po ovulácii). Pozitívny ovulačný test neznamená nutne ovuláciu
  • Lubrikačné gély: Pokiaľ možno nepoužívať lubrikačné gély ani sliny (existuje domnienka, že môžu nepriaznivo ovplyvniť pohyblivosť spermií).
  • Poloha pri styku: Voliť priaznivú polohu pri styku, po ňom by žena mala zostať nejaký čas v ľahu.

Žena

  • Telesná hmotnosť: Pre plodnosť ženy je nielen dôležité, aby nebola obézna (BMI cez 30), ale predovšetkým aby nemala podváhu (BMI pod 20), kedy môže dochádzať k poruche ovulácie a menštruačného cyklu.
  • Antikoncepcia: Je potrebné počítať s tým, že po vysadení antikoncepcie nemusí prísť ovulácie hneď