Ako naučiť dieťatko na tôaletu

Nácvik chodenia dieťaťa na nočník nie je pre rodičov samozrejme jednoduchý. Dieťa musí najprv porozumieť tomu, čo od neho rodičia žiadajú. Toaletné návyky môže dieťa odmietať, chodiť na nočník ho môže desiť. Preto platí to isté čo v iných oblastiach starostlivosti o Vaše dieťa. Pomalé krôčiky sú lepšie ako nič a za chodenie na nočník je dieťa treba odmeniť a dať mu najavo, že máte z toho radosť.

  1. Dieťa začnite učiť chodiť na nočník medzi časom, kedy sa naučia sedieť, a tromi rokmi. Ako spoznať ten správny čas? Všímajte si, kedy si dieťa začne uvedomovať, že má mokré plienky. Zároveň si uvedomuje svoju potrebu. Ďalším signálom môže byť aj to, že sa začína zaujímať o činnosti spojené s toaletou.
  2. Učte sa od skúsenejších a prečítajte si napríklad Na Nočníku raz, dva, tri, alebo inú z príručiek, ktoré vám vedia v tomto smere pomôcť.
  3. Dieťa s nočníkom postupne zoznamujte. Nie je zlé mať nočník doma, aby sa dieťa s ním mohlo dostatočne kamošiť – nechajte ho na neho posadiť, pohrať sa s ním.
  4. Neskôr začnite dieťa na nočník sadať. Treba tak robiť raz denne pred kúpaním na päť minút. Lekári však neodporúčajú dieťa do ničoho nútiť… je to obzvlášť veľká chyba a ak sa jej budete dopúšťať, akurát sa nahneváte a ničomu nepomôžete. Naučiť dieťa chodiť na nočník treba po dobrej a v pozitívnej nálade. Najlepšie je posadiť dieťa na nočník v čase, keď vidíte, že by mohlo byť úspešné.
  5. Ak sa podarí, dieťa pochváľte. V opačnom prípade mu povedzte, že sa to určite podarí nabudúce. Nijako však neúspech dieťaťu nezdôrazňujte.
  6. Snažte sa svoje ratolesti chodenie na nočník uľahčiť, aby nezažívalo príliš veľký stres z prípadného neúspechu. Kúpte dieťaťu oblečenie, ktoré môže ľahko vyzliecť.
  7. Snažte sa pre malú a veľkú potrebu používať stále to isté pomenovanie, aby si ho dieťa zapamätalo a dokázalo ich rozoznať.